Otrzymujemy wiele pytań od osób zainteresowanych prowadzonym Programem Odnowy i Ewangelizacji naszej Parafii. Oferujemy więc książkę w której opisane jest wszystko to co robimy. Bieżące informacje o parafii jaką teraz jesteśmy i o takiej do której dążymy - czyli jaką chce mie mieć Chrystus, znajdziecie Państwo w tej książce. Książka jest do nabycia w kancelarii parafialnej. Napewno pomoże odnaleść się we wspólnocie Kościoła i może też być wspaniałym prezentem dla bliskich osób. Cena 20 zł. Życzymy miłej lektury. (PZK).
KSIĘDZU BISKUPOWI MARIANOWI
dziękujemy za błogosławieństwo powołanych Grup Sąsiedzkich, które w ramach Programu Odnowy i Ewangelizacji Parafii będą spotykać się raz w miesiącu na wspólnej modlitwie, czytaniu i rozważaniu Słowa Bożego i dawaniu świadectwa wiary. Mamy 27 grup prowadzących prze 27 animatorów. Spotkania dla animatorów Grup Sąsiedzkich i rozdawanie konspektów odbywać się będzie w każdą I sobotę miesiąca o godz. 9.00 a dla tych co nie mogą w tym terminie - następnego dnia w niedzielę po Mszy św o godz. 13.00.
GRUPY SĄSIEDZKIE
wychodzą naprzeciw potrzebom Kościoła w dzisiejszym świecie. Zawierają w sobie ewangeliczny aspekt synodalności, coraz bardziej dostrzegany w nauczaniu Soboru Watykańskiego II. Natomiast dla naszej wspólnoty parafialnej wystarczy powiedzieć, że grupy te będą iskierkami wiary w lokalnej społeczności. Osoby, które raz w miesiącu znajdą godzinę czasu aby się spotkać, poczytać Pismo Św., pomodlić za siebie i bliskich nie pozostaną bez zauważenia. Oczywiście to, na ile będą wzbudzać pozytywne refleksje, skłaniać do zastanawiania i przyciągać innych do siebie zeleżeć będzie od postawy ich samych. Żadna Grupa Sąsiedzka tworząca to wspólne dobro nie pozostanie bez naszej opieki i modlitewnego wsparcia.
POWOŁANIE GRUP SĄSIEDZKICH...
Wspólnota parafialna Parafii Świętego Mikołaja w Hrubieszowie w dniach od 26 listopada do 3 grudnia 2023 roku przeżywała Tydzień Braterstwa, który przygotowany został przez parafian, członków wspólnot działających przy parafii, księży wikariuszy z Księdzem Proboszczem Wiesławem Oleszkiem oraz Zespół Koordynacyjny Programu Odnowy i Ewangelizacji Parafii. Gościem i patronem tego dzieła, które zadziało się w naszej parafii był ks. Stanisław Zając, któremu już tutaj dziękujemy w szczególny sposób za prowadzenie w dniach 27-29 listopada formacji animatorów nowo powstałych Grup Sąsiedzkich, a także za głoszoną do nas naukę podczas Mszy Świętej. Zasłuchani w słowa ks. Stanisława odnaleźliśmy potwierdzenie i odpowiedź na nurtujące nas pytanie, czy warto...? Czy warto się angażować, dlaczego warto, czego przez wspólną modlitwę w grupie sąsiedzkiej oczekuje ode mnie Pan Bóg? Jaka jest wartość modlitwy we wspólnocie? Jak mnie to będzie rozwijało? Co dobrego zadzieje się w mojej rodzinie, w moim sąsiedztwie?
Kolejnym etapem Tygodnia Braterstwa były spotkania w Grupach Sąsiedzkich w domach naszych parafian, a prowadzone przez przygotowanych wcześniej animatorów i według konspektu pomagającego w przebiegu spotkania. Celem spotkań było zawiązanie się grup sąsiedzkich, wzajemne poznanie się członków, wspólna modlitwa. Z relacji osób uczestniczących w spotkaniach odbyły się one w atmosferze skupienia, czytania Pisma Świętego, modlitwy, ale też zdrowej dyskusji oraz zaufania, szacunku i przyjaźni.
Na zakończenie Tygodnia Braterstwa w niedzielę 3 grudnia 2023 roku wszyscy członkowie Grup Sąsiedzkich wraz z animatorami uczestniczyli we Mszy Świętej o godzinie 13.00 sprawowanej przez zaproszonego do naszej parafii gościa Czcigodnego Księdza Biskupa Mariana Rojka, który skierował do wiernych słowo i udzielił błogosławieństwa wspólnocie Grup Sąsiedzkich oraz każdemu członkowi grupy sąsiedzkiej indywidualnie. Animatorzy Grup Sąsiedzkich odebrali z rąk Księdza Biskupa świecę, która zapalana podczas spotkań w grupach będzie światłem Chrystusa na drodze, którą On sam będzie nas prowadził według swojej woli. Do błogosławieństwa członkowie grup przygotowywali się z wiarą i przekonaniem, że Pan Bóg tego dnia w szczególny sposób wymaga postawy współodpowiedzialności za siebie nawzajem i pełnego zawierzenia Jego woli.
Jako członkowie Grup Sąsiedzkich wyrażamy w imieniu całej wspólnoty parafialnej wdzięczność za dobro, które się wydarzyło podczas trwania całego Tygodnia Braterstwa, za błogosławieństwo Księdza Biskupa Mariana Rojka, Panu Bogu za każdego członka grupy, który podejmując decyzję o współtworzeniu grupy sąsiedzkiej wśród swoich najbliższych i sąsiadów pracuje na jeszcze większe dobro i chwałę Pana.
OGROMNA PRACA
Posłańców naszej parafii zaowocowała utworzeniem Grup Sąsiedzkich, które już w najbliższą niedzielę pobłogosławi ks. Biskup Marian Rojek. Takich grup zapowiada się ponad 30. Każda ma swojego animatora, który czuwać będzie nad przebiegiem spotkania. Zostały też przygotowane konspekty uwzględniające ewangelizacyjny charakter spotkań. Jest to kolejny etap Programu Odnowy i Ewangelizacji Parafii w który wprowadzamy naszych wiernych. Księdza Biskupa poprosimy o błogosławieństwo 3. grudnia na Mszy św o godz. 13.00. Już teraz dziękujemy Panu Bogu za to wydarzenie. Niech Pan Jezus błogosławi całemu dziełu Odnowy które wprowadzi absolutnie nową jakość duszpasterstwa parafii... Amen.
DRODZY CZŁONKOWIE WSZYSTKICH WSPÓLNOT
dziękujemy każdemu i każdej z Was za wkład w formowanie Grup Sąsiedzkich. Poznaliście już Jezusa a teraz pomagacie poznać Go innym. Bądźcie więc tymi pierwszymi - animatorami w dziele ewangelizacji parafii. Modlimy się za Was i prosimy o taką modlitwę szczególnie osoby chore, starsze i samotne, które same chciałyby się zaangażować ale ze względów zdrowotnych już nie mogą. Zapraszamy też do współpracy wszystkich innych. Wystarczy wyrazić gotowość a Pan Bóg sam resztę dokona. Poprzez organizowanie Grup Sąsiedzkich chcemy by w parafii powstaly takie miejsca w których będzie wspólna modlitwa, czytanie Pisma Świetego i szukanie w nim wskazań do codziennego życia.
WDZIĘCZNI ZA BRATERSTWO,
które wyraziło się wzajemnym zrozumieniem i współpracą wszystkich ruchów i wspólnot. Wciąż uczymy się być i współpracować razem dla Jezusa, dla wiary i dla siebie samych. Napis nad wejściem do świątyni "Kościół szkołą braterstwa" przez cały rok przypominał o kierunku duszpasterstwa w ostatnim roku. Wierzymy, że wielu osobom pomogliśmy zbliżyć się do siebie, ocieplić relacje rodzinne i uwrażliwić na wartość jaką jest BRATERSTWO. Osiemnastego czerwca na Mszy św. o godz. 18.00 podziękujemy Bogu za współpracę a sobie wzajemnie po zakończeniu Mszy św. zapraszając na "Pogodny wieczór" do kawiarenki parafialnej.
CORAZ BARDZIEJ OTWARCI
stajemy się nie tylko na Boga ale też na bliskich. W Uroczystość Zesłania Ducha Świętego zapraszamy do kolejnego wydarzenia pod hasłem: "Otwarci Duchem Świętym". Szczególny udział ma młodzież przyjmująca w tym dniu Sakrament Bierzmowania. Oni i każdy z nas niech jeszcze bardziej zaufają Duchowi Świętemu i otworzą się na Jego dary.
ODPOWIEDZIALNOŚĆ
to wartość właściwa dla wszystkich niezależnie od wieku, stanu zdrowia, stanu posiadania, wykształcenia... Każdy człowiek odpowiada za siebie, za rodzinę, parafie, środowisko w którym żyje czy pracuje. Przed Panem Bogiem każdy odpowiada za realizację swego powołania. W dniu 19. marca będziemy uwrażliwieni na tę wartość poprzez proponowane gesty w czasie liturgii i w naszych domach. Niech św. Józef, odpowiedzialny opiekun Jezusa i Maryi będzie wzorem i orędownikiem za nami.
WIERNOŚĆ ZOBOWIĄZANIOM CHRZTU ŚW.
Przypomnijmy sobie i przypominajmy innym chrześcijańską godność wynikającą z Sakramentu Chrztu świętego: nie jesteśmy już tylko mieszkańcami ziemi ale jesteśmy dziećmi Boga, które uświęcają się we wspólnocie Kościoła i mają nadzieję na zamieszkanie w niebie. Jesteśmy silni wiarą, nadzieją i miłością. Jesteśmy silni marzeniami, wzajemnym zaufaniem i nawiązywaniem relacji.
WSPÓLNA DROGA
to nasze chrześcijańskie powołanie ale i główny temat rekolekcji parafialnych na które serdecznie zapraszamy. Odbędą się w dniach 11 - 14 grudnia 2022 r. Prosimy też w modlitwie o dary Ducha Świętego dla rekolekcjonisty ks. Adama Lewandowskiego z Lublina. Maryjo, Oblubienico Ducha Świętego módl się za nami! Święty Mikołaju módl się za nami!
WZAJEMNE POZNANIE
to podstawowy warunek dobrej współpracy. Słowa Jezusa "Filipie, tak długo jestem z wami a jeszcze mnie nie poznałeś...?" mówią, że chodzi o coś więcej niż o powierzchowną znajomość. Gdybyśmy lepiej się znali moglibyśmy bardziej się rozumieć i współpraciować. A pogłębione braterskie relacje tworzyłyby z naszych rodzin i z parafii żywy Kościół jakiego chce Jezus. Bądźmy więc dla siebie bardziej otwarci i dajmy sie wzajemnie poznawać.
WSZYSCY JESTEŚMY DUSZPASTERZAMI,
czyli osobami, przez które Pan Jezus buduje wiarę najpierw w naszych sercach a potem w naszych rodzinach, w parafii i całej społeczności naszego miasta. Pan Jezus chce abyśmy robili to we wzajemnej współpracy. Przyjmijmy to zaproszenie do wspólnej troski o wiarę, i módlmy się niech tak rozpoczęty rok duszpasterski przyniesie jak najlepsze owoce:
WSPÓŁPRACA
poprzednich pokoleń leży u podstaw naszej parafii a jej dalsze losy są w naszych rękach. Jakże to fascynujące, kiedy do mojego trudu ktoś doda swój, inny coś jeszcze dołoży i rodzi się żywa, dynamiczna, pełna Boga parafia bo Jezus powiedział: "Tam gdzie dwóch albo trzech gromadzi się w Imię moje tam jestem pośród nich". Zapraszamy Cię do angażowania się w swojej parafii, służąc jej tym czym możesz a Pan Bóg niech błogosławi za każde dobro.
Wszyscy jesteśmy ODPOWIEDZIALNI ZA NAWRÓCENIE
własne i naszych bliskich które dotyczy postawy w obliczu zagrożeń. Nie powinno tak być, że dzieci Boże ulegną lękowi zapominając przy tym o Bożej Opatrzności. Przecież Bóg wszystko wie i nikogo nie zostawi bez pomocy. Dlatego postarajmy się aby w trudnym czasie pandemii ufać Bogu i pomóc tak żyć innym.
ŚWIĘTUJEMY RAZEM W BOŻE CIAŁO
to zaproszenie do swoistego kroku w stronę normalności. Są takie osoby, których pandemia dotknęła na wielu płaszczyznach ale z pewnością nas wszystkich dotknęła na płaszczyźnie społecznej. Zostały zaburzone wzajemne relacje poprzez wymagany dystans, maseczki, zamknięcie się w domu. Teraz możemy już wspólnie świętować. Zapraszamy więc na uroczystą Mszę św. w Boże Ciało, do udziału w procesji, a jeszcze wcześniej do wspólnego dekorowania, swoich domów i ulic. Znowu zacznijmy być razem na modlitwie, w działaniu i w codziennych troskach pomagając sobie nawzajem.
RODZINA-RODZINIE
to temat kolejnego wydarzenia w naszej parafii. Kiedy pandemia wprowadziła tyle lęku i tak bardzo utrudniła wzajemne relacje wszyscy poczuliśmy się samotni i wyobcowani. Kiedy nie można bylo swobodnie uczestniczyć we Mszy św. i innych wydarzeniach religijnych zwiększyła się tęsknota za Bogiem. Zamknięci w swoich domach nie wiedzieliśmy nawet co się dzieje u sąsiadów. Utrudniony dostęp do wszystkiego i ciągły przekaz medialny o kolejnych obostrzeniach, zakażeniach i zgonach niektórych doprowadził do skrajnego wyczerpania a w innych obudził niekontrolowane emocje. Dlatego w pierwszą niedzielę maja podczas każdej Mszy św. modlić sie będziemy za nasze rodziny, za sąsiadów, za szczególnie dotkniętych pandemią. Panie Jezu, Ty wiesz czego nam potrzeba... Oto niektóre elementy jutrzejszej liturgii:
Wprowadzenie kapłana:
Za nami tydzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne. Budzą się one przede wszystkim w rodzinach. Oby nasze rodziny nie zatraciły się w tym trudnym czasie pandemii. Prośmy o dar roztropności dla małżonków, o opiekę nad dziećmi i o zawierzenie dla starszych. Wciąż tak wielu z naszych sąsiadów pozostaje w domach: choroby, kwarantanna, lęk. Dziś poczujmy się współodpowiedzialni za nich. Zauważmy ich i obdarzmy modlitwą.Pandemia ogranicza nam relacje, ale nie ogranicza wzajemnej troski i postawę służby. Niech ten przykład dorosłych budzi też w młodych sercach pragnienie służby Panu Bogu.
Liturgia Słowa:
Tata: Dzieje Apostolskie opowiedziały o lęku. Towarzyszył on uczniom Jezusa. Uczniowie bali się prześladowania. Bali się ludzi, szczególnie obcych. Zamykali się w domach. Ograniczali kontakty. Stali się podejrzliwi. Obawiali się nawet Pawła, który przecież nawrócil się. I chciał im pomagać. Panie Jezu, chociaż Ty byłeś z nimi oni i tak się bali.
Mama: Dzisiaj jest podobnie. Pandemia. Boją się rodziny. Boi się społeczeństwo. Wszyscy mamy problem. Widzimy ile jest zachorowań i ile pogrzebów. Lękamy się o siebie, o najbliższych. Ale też i o przyjaciół, znajomych, naszych sąsiadów. Nie spotykamy ich. I nawet nie wiemy co się z nimi dzieje. Nawet nie potrafimy o to ich zapytać. Staliśmy się bardziej samotni. Żyjemy z poczuciem zagrożenia i lęku. Dlatego jesteśmy sobie potrzebni. Rodzina – rodzinie, sąsiad - sąsiadowi. Kolega – koledze. Panie Jezu, Ty wiesz jak bardzo siebie potrzebujemy.
Dziecko: Chcielibyśmy być razem. Odwiedzać ciocię, wujka, babcię, dziadka. Chcielibyśmy odwiedzać znajomych. Chodzić do szkoły. Brakuje nam tego. Brakuje spotkań. Nie chcemy być sami. Nie chcemy być tylko z komputerem. Panie Jezu, my młodzi też jesteśmy zmęczeni. Tęsknimy do tego by było tak jak dawniej.
Modlitwa wiernych:
Prośmy Pana Boga o wsparcie dla nas, dla naszych rodzin, sąsiadów, parafii i całego Kościoła świętego:
Módlmy się o powołania do służby w Kościele i o ducha wiary, aby wszycy ochrzczeni mogli odnaleźć się w tej wspólnocie. Ciebie prosimy….
Módlmy się o wytrwałość dla tych, którzy na co dzień doświadczają lęku i trudności aby nie rezygnowalii z podjętych już zadań. Ciebie prosimy...
Módlmy się też o wytrwałość w relacji małżeńskiej, rodzinnej, sąsiedzkiej, w pracy aby widzieć nie tylko swoje ale i innych problemy. Ciebie prosimy….
Módlmy się za chorych aby Bóg przywrócił im zdrowie, a rodziny wspierał w opiece nad nimi, w trudnej izolacji i kwarantannie. Ciebie prosimy…
Módlmy się o wrażliwość, abyśmy potrafili zauważyć to co może przeżywać sąsiad i powiedzieć mu, że mogę w tym pomóc. Ciebie prosimy…
Módlmy się o więcej ciepła w relacjach, abyśmy nie szczędzili sobie dobrego słowa, uśmiechu i spontanicznej radości. Ciebie prosimy…
Módlmy się za rodziny w których śmierć zabrała kogoś z bliskich aby w doświadczeniu bólu i rozłąki nie pozostawały same. Ciebie prosimy…
Módlmy się w intencji tej Mszy św.…………………Ciebie prosimy...
Módlmy się za nas, za obecnych tu duchem i zjednoczonych przy pomocy internetu abyśmy mocą tej Eucharystii stawali się jedną rodziną dzieci Bożych. Ciebie prosimy…
Panie Boże, Ty chcesz abyśmy byli jedno. Pomóż nam jednoczyć się w grupach społecznych, w rodzinach, w sąsiedztwie, w całej parafii tak mocno jak latorośl zjednoczona jest z krzewem winnym. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.
RADOŚĆ MIMO PANDEMII (w poszukiwaniu nadziei)
to chrześcijańska postawa wynikająca ze świadomego przeżywania swojego powołania do świętości. Pan Bóg zamieszkuje w człowieku i daje gwarancje prowadzenia nawet przez najtrudniejsze momenty życia. Czyż nie jest to "Dobra Nowina" na czas pandemii? Wydarzenie zorganizowane, w niedzielę 14. lutego zwróci naszą uwagę na wartość drugiego człowieka, z którym spotkanie zawsze jest też spotkaniem z mieszkającym w nim Bogu.
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO RODZIN
jako dar Kościoła dla rodzin i osób samotnych umęczonych pandemią nabiera w tym roku szczególnego znaczenia. Niech więc wspólna modlitwa w świątyni a potem w domach rodzinnych poprowadzona według wskazań na otrzymanym obrazku napełni nadzieją i stanie się błogosławieństwem dla wszystkich domowników.
ZJEDNOCZENI KRZYŻEM
to wartość na którą wierni naszej parafii zostali uwrażliwieni w przeddzień Święta Podwyższenia Krzyża. Zobaczyliśmy, że są takie krzyze w naszym życiu, których mozemy a nawet powinnismy starać się unikać ale są tez i takie które należy podjąć w pierwszej kolejności. To między innymi trud budowy wzajemnych relacji, którzy czasem jest wielkim krzyzem ale podjęty z miłości wobec bliskiego staje się błogosławieństwem. Każdy krzyż złączony z krzyzem Jezusa jest błogosławieństwem i daje sens życiu utrudzonych ludzi.
WSPÓŁODPOWIEDZIALNOŚĆ
za zbawienie drugiego człowieka, to wartość na którą chcemy się wzajemnie uwrażliwić na początku Wielkiego Postu. Najlepszym przykładem takiej postawy jest Jezus, który oddał swoje życie za każdego człowieka. Chcemy wykorzystać czas Wielkiego Postu na troskę o zbawienie naszych bliskich. Napewno wielu potrzebuje naszej modlitwy, dobrego słowa i przykładu aby wybrać Jezusa na swojego Pana i Zbawiciela. Pamiętajmy aby do codziennej modlitwy dodać właśnie tę intencję.
ZJEDNOCZENI
we wspólnej misji wokół przychodzącego na świat Boga. Jako wspólnota parafialna i też każdy z osobna, chcemy przyjąć Boga przychodzącego do nas w Miłości. Jezus powiedział, że nie ma większej miłości od tej gdy ktoś swoje życie oddaje za przyjaciół swoich. On uniżył sie przyjmując ludzką naturę a jeszcze bardziej ofiarując swoje życie dla zbawienia człowieka. Ta wielka Miłość przyjęta i powielona jednoczy nas jest sensem chrześcijańskiego życia. Dając siebie innym stajemy się jak biały opłatek chleba, który w wigilijny wieczór jednoczy ludzi ze sobą.
JESTEŚMY POSŁANI
tak jak Jezus, aby przyczyniać się do zbawiania świata. Życie moje i Twoje, życie każdego człowieka ma ten głęboki sens. Dlatego nie marnujmy życia. Nie prześpijmy go. Jak kiedyś do uczniów w Ogrodzie Oliwnym, tak dzisiaj do nas Jezus mówi te same słowa: Wstańcie, chodźmy! Podejmjmy ewangelizację, zaangażujmy się w życie duchowe parafii. Stańmy się misjonarzami w swoim środowisku. Twórzmy grupy sąsiedzkie, pomagajmy sobie i módlmy się za siebie nawzajem.
WZRASTANIE
Wszyscy chcemy wzrastać, ale czy potrafimy? W uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego i zaraz po tym we wspomnienie Matki Bożej Bolesnej możemy zastanowić się nad rolą Krzyża w naszym życiu. Możemy też postawić sobie pytanie: czy cierpienie zawsze jest nieszczęściem człowieka? Pewnie tak gdy je przezywamy sami ale gdy zjednoczymy je z krzyżem Jezusa stanie sie ono czynnikiem wzrostu. Jezus nie tylko ulży ale też nada nowy, nadprzyrodzony wymiar cierpieniu człowieka.
WSPÓLNOTA
Eucharystia na tle mapy naszego miasta ukazuje prawdę o Mistycznem Ciele Chrystusa. Ta tajemnica Mistycznego Ciała Chrystusa ujawniona przez św. Pawła zaprasza nas do budowy WSPÓLNOTY między sobą i z Panem Bogiem. Postarajmy się aby ukazująca to Uroczystość Bożego Ciała, pozostała w naszej świadomości na co dzień.
JEDNOŚĆ
Jedność jest pierwszym i podstawowym darem, który otrzymaliśmy od Boga..., że jest warunkiem świętości? Natomiast brak jej, brak zgody i porozumienia jest owocem grzechu a nawet więcej: bunt i sprzeciw należą do istoty grzechu
D A Ć S I E B I E
można w różnym stopniu, na miarę miłości. Pan Jezus dał siebie do końca: "nie ma więszej miłości od tej gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich". W Wielkim Poście chcemy uczyć się tej miłości od Jezusa. W tym celu na niedzielę 17 marca zaplanowaliśmy wydarzenie, w którym określimy swój dar. Będzie to też dobry moment do tego aby włączyć się do jednej ze wspólnot działających przy parafii. Zapraszamy:)
WSPÓLNA MODLITWA
jednoczy bardziej niż wspólne troski, wspólna praca czy wspólny wypoczynek a nawet bardziej niż wspólny stół. Szczególną uwagę zwróćmy na modlitwę "Ojcze nasz". Ona jednoczy nasze rodziny, całą parafię i buduje jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół na całym świecie.
SOLIDARNI
w rodzinie, w parafii i w społeczeństwie oraz wsparci wstawiennictwem świetego Jana Pawła II i błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki nadajemy ewangeliczny kształt naszej Ojczyźnie i przybliżamy Królestwo Boże. Jest to nasz dar na 100. lecie odzyskania niepodleglości.
ZACZYNAĆ Z BŁOGOSŁAWIEŃSTWEM!!!
Tak chcemy zacząć nowy rok szkolny i tak samo każdą mniej i bardziej ważną czynność. Przyzwyczailiśmy się do kapłańskiego błogosławieństwa w czasie liturgii, podczas gdy też sami możemy się nim obdarowywać zawsze i wszędzie. Wielką moc ma błogosławieństwo rodziców, współmałżonka, osoby cierpiącej i każde inne udzielane z wiarą i miłością. Nie rezygnujmy więc z tego dobra, które jest w stanie zmieniać rzeczywistość. Niech Was Błogosławi Bóg Wszechmogący: Ojciec i Syn i Duch Święty. Amen!
Wdzięczność, to bardzo ewangeliczna i życiowo ważna wartość na którą zwrócimy uwagę w najbliższym wydarzeniu czyli 17 czerwca. Znaczenie tej wartości podkreślił Papież Franciszek mówiąc, że WDZIĘCZNOŚĆ TO JĘZYK BOGA. Zapraszamy do zaangażowania się w proponowane gesty.
POMÒŻ MI SIĘ ZBAWIĆ
Wzajemna pomoc przynosi dobre owoce dla obydwu stron. Świętując Wniebowstąpienie Pana Jezusa chcemy uwrażliwić wiernych o potrzebie wzajemnej w drodze do zbawienia.Do nieba nikt nie może wejść sam. Dlatego należy stwierdzić, ze wszystkie dobre uczynki są ważne ale jednak ważniejsze są uczynki miłosierdzia względem duszy. Zapisane są one w aktualnym numerze listu do parafian. Niech proponowany tam gest zwróci naszą uwagę na ten nasz chrześcijański obowiązek.
HIERARCHIA WARTOŚCI
to dynamiczny owoc sumienia. Chcemy spojrzeć, każdy na swoją hierarchię, aby zobaczyć czy wszystko ułożone jest zgodnie z wolą Bożą. Chcemy być spójnym człowiekiem i mieć spójny system wartości. Chcemy umieć odróżniać dobro od zła i wybierać dobro. Pomogą nam rekolekcje. Program jest w liście: Otwartość
DZIEŃ BABCI
to dobra okazja do refleksji na temat wzajemnego zrozumienia. Zrozumieć starszych, zrozumieć młodszych, zrozumieć siebie itd, to wyzwanie jakie stawia nam Pan Bóg. Dlatego podejmujemy ten temat proponując konkretne gesty w liście: Wzajemne zrozumienie.
WSPÓŁODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA INNYCH
Uroczystość Chrystusa Króla uświadamia nam, że królować to służyć a więc podejmować odpowiedzialność za drugiego człowieka. Ale też nie możemy zapominać o odpowiedzialności za swoje czyny. Jeszcze głębiej doświadczymy tej wartości poprzez wykonanie gestów proponowanych wliście do parafian: Współodpowiedzialność.
RAZEM NA MODLITWIE
"Różaniec do granic" to modlitwa o pokój, która wyraża wspólne pragnienia. Zapraszamy do podjęcia gestów kolejnego wydarzenia a przez to zatroskania się o siebie nawzajem.
27. Pielgrzymka Ruchu dla Lepszego Świata mogła się odbyć w tym roku dzięki życzliwości i gościnności naszych parafian. 19 i 20 sierpnia gościliśmy 280 delegatów z parafii położonych na terenie całej Polski. Dziękujemy wiernym za ogromny trud organizacji pielgrzymki. Dziękujemy za noclegi, za poświęcony czas oraz wsparcie duchowe i materialne. Dziękujemy instytucjom państwowym podległym pod Urząd Miasta, Urząd Gminy i Starostwo Powiatowe, dziekujemy tez prywatnym przedsiębiorcom za pomoc. Dziękujemy wielu osobom z poza naszej parafii a szczególne podziękowanie kierujemy do samych pielgrzymów za to, że chcieli przyjechać do nas i umocnić nas świadectwem swojej wiary i zaangażowania w swoich macierzystych parafiach. Wszystkim za wszystko niech Bóg błogosławi!
DUCH ŚWIĘTY POCIESZYCIEL
wskazuje na wartość braterstwa. Ta wartość pogłębia się wraz z dojrzałością człowieka. Jesteśmy bierzmowani a przez to dojrzali do braterstwa. Zaplanowane wydarzenie pomaga nam uświadomić sobie tą wartość. List do parafian nosi krótką nazwę: Braterstwo
GODNOŚĆ OCHRZCZONYCH
Nie chcemy zapomnieć o tym kim jesteśmy w oczach Pana Boga. A jesteśmy Jego dziećmi, przeznaczeni do udziału w Jego życiu. Czyż to nie cudowne???. Zaplanowane rekolekcje uzmysłowią nam to powołanie.
DOMOWY KOŚCIÓŁ
Cieszymy się, że w czasie wizyty duszpasterskiej poprzez odczytanie fragmentu Ewangeli i refleksji domowników nad Słowem Bożym zapraszamy samego Jezusa do każdej rodziny naszej parafii. Zachęcamy do przyjęcia propozycji zawartych w tym liście.
RELACJE ZE ZMARŁYMI
Wszystkich Świętych uwrażliwia nas na tajemnicę śmierci i życia po śmierci. Zwracamy uwagę na jednoczącą nas rolę modlitwy za zmarłych. Szczególnie modlitwa wypominkowa przywołuje poszczególne osoby i duchowo łączy nas z nimi. W tym wydarzeniu chcemy uwrażliwić na wartość zjednoczenia w modlitwie.
RENOWACJA MISJI I WARTOŚĆ BLISKOŚCI
Zbliżać nas będzie wspólne pozdrowienie: Szczęść Boże. Ono też wyraża nasz związek z Bogiem. Warto być bliżej siebie i Pana Boga dlatego zapraszamy do udziału w renowacji Misji. Przypominamy, że podjęta wartość to: bliskość.
DOBRE RELACJE
Zapraszamy do zaangażowania się w kolejne wydarzenie, które przybliża nam wciąż niedocenianą wartość jedności. Prawdziwie i twórczo jednoczy nas ze sobą Pan Bóg. Temat listu: Zjednoczeni w Duchu.
POKORA JEZUSA WZOREM DLA NAS
Jezu cichy i pokornego serca uczyń serca nasze według Serca Twego!!! Stawiamy na wierność, wytrwałość i pokorę, które Jezus wykazał na Drodze Krzyżowej. Uwrażliwia nas na to wydarzenie opisane w liście: Pokora.
PRZY STOLE...
Wszyscy wiemy jaką rolę pełni wspólne spożywanie posiłków. Zapraszamy do tego przy okazji tłustego czwartku. Kawa i pączek będzie dobrą okazją do nawiązania głębszych relacji. Proponowane więc wydarzenie może pomóc w doświadczeniu nawiązywania nowych relacji.
Spotkanie "Posłańców"
czyli osób roznoszących list do wszystkich parafian, odbędzie się w niedzielę, 31.stycznia po Mszy św. o godz. 13.00. Zapraszamy do salek katechetycznych. Tam otrzymamy kolejny numer listu aby roznieść po swoim rejonie. Uwaga: każdy rejon spotyka się w osobnej salce. Prosimy zwracać uwagę na oznakowanie salek.
Dziękujemy za pomoc i polecamy Was w modlitwie...
PARAFIA OBDARZONA ODPUSTAMI
Wchodzimy w Rok Miłosierdzia i jako parafia wyróżniona "kościołem stacyjnym" podejmujemy wydarzenie uwrażliwiające nas na postwę miłosierdzia. Najpierw na Boże Miłosierdzie ukazywane szczególnie w Sakramencie Pokuty i Pojednania a potem na potrzebę miłosierdzia wobec bliźnich. Miłosierdzie, to tytuł kolejnego listu do parafian.
MINĘŁO 10 LAT
I po raz kolejny przeżywamy Misje. Tym razem ze szczególnym akcentem na pojednanie. Chcemy uwrażliwić przy tej okazji na potrzebę wspópracy poszczgólnych ruchów i grup w parafii. Tematem listu do parafian są słowa: Misje z pojednaniem.
Pielgrzymka na Święty Krzyż
Którz nie słyszałby o najstarszym w Polsce sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego położonym w malowniczych Górach Świętokrzyskich. Tam właśnie jedziemy i zapraszamy!!!! Będziemy uczestniczyć w ogólnopolskiej pielgrzymce wspólnot prowadzących program Odnowy Parafii. Nocleg i wyżywienie u rodzin, ciekawy program ćwiczeń duchowych i modlitwy w niedalekiej parafii. Koszt, to tylko cena dojazdu. Wyjazd 22 sierpnia, w sobotę rano a powrót 23 sierpnia w niedziele wieczorem. Zapisy u księży w kancelarii. Zapraszamy.
INTERESUJE NAS POLSKA
Przywiązanie do Ojczyzny wynosi się nie tylko z rodzinnego domu. Bóg działa w historii każdego narodu. Niech zaproszenie do udziału w kolejnym wydarzeniu pobudzi nas do zainteresowania się losami Ojczyzny i do modlitwy w jej intencji.
BÓG JEST W CZŁOWIEKU....
Staramy uświadomić sobie, że w każdym człowieku Bóg jest tak samo święty. Dlatego spotykając człowieka niezależnie od jego postawy spotykamy mieszkającego w nim Boga. Zauważenie, to podstawowa wartość, której teraz chcemy doświadczyć w naszym życiu.
UCZYMY SIĘ OD ŚW MIKOŁAJA
Kolejne wydarzenie osadzamy w uroczystości św. Mikołaja aby łatwiej uzmysłowić sobie jak ważna jest postawa wzajemnego obdarowywania się. W związku z tym temat listu brzmi: Obdarowanie
NIECODZIENNE SPOTKANIE
Wartość spotkania jest nieoceniona. Mamy mnóstwo okazji do spotkania się z drugim człowiekiem. Możemy je wykorzystać lub zmarnować. Jesteśmy zaproszeni do tego aby w pełni wykorzystać spotkanie z odwiedzającym nas Biskupem, który jako Pasterz Diecezji przyjedzie do nas z wizytacją. Temat listu: Spotkajmy Pasterza.
Z ostatniej chwili
W dniu wczorajszym (24 sierpnia), w parafii MB Królowej Polski w Krośnie-Polance, odbyła się uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem JE Ks Bpa Adama Szala.Uczestniczyły tam wszystkie parafie prowadzące duszpasterstwo wg Programu Odnowy Parafii. Delegacje z poszczególnych parafii przyniosły do Ołtarza w procesji z darami swoje programy pracy na rok 2014/2015. Była tam też delegacja z naszej parafii ze swoim programem. Prosimy, niech Boży Duch odnawia nasze serca i nasze środowisko.
ODNOWIENIE JEDNOŚCI
Zjednoczeni w Duchu..., to słowa piosenki zawierające istotne przesłanie święta Zesłania Ducha Świetego. Modlimy się więc o dar jedności w rodzinach i w całej parafii. Uczestnicząc w proponowanym już drugim wydarzeniu bardziej stajemy się wspólnotą, Kościołem jakiego chce Jezus. Temat listu: Jesteśmy Kościołem.
TAKA SAMA - A JEDNAK INNA
Środa popielcowa
umożliwiła nam doświadczenie więzi braterskich. W tym dniu mogliśmy głębiej niż zwykle przeżyć liturgię Mszy św. Msza św. stała się spotkaniem Jezusa we wspólnocie. Wystarczyło wejść do kościoła by przeczytać napis: "Doświadczenie więzi braterskich". Zgodnie z tym przesłaniem wszyscy zaangażowaliśmy się w modlitwę. Jeden miał komentarze, drugi czytania, trzeci prowadził modlitwę wiernych, kolejny odpowiadał za śpiewy a już wszyscy zaangażowaliśmy się w rozbudowany znaku pokoju. Każdy kładąc ręke na ramieniu sąsiada wyraził radość z jego obecności i życzył błogosławieństwa w słowach: "Dobrze, że jesteś, niech cię Pan błogosławi". A wieczorem wróciliśmy do budowania wzajemnych więzi, kiedy to o 21.00 w naszych domach zapalaliśmy świecę i modlili sie za parafię, o dobre przeżycie Wielkiego Postu dla wszystkich.
Czy to było trudne zadanie, czy udało się je wykonać, czy dotarł "List do parafian", jakie wrażenia pozostawiło to całe wydarzenie w Twoim sercu...? Zapraszamy do podzielenia się osobistymi przeżyciami na ten temat. Możesz napisać o tym w zakładce: Księga gości. Niektóre wypowiedzi może umieścimy w kolejnym Liście a niektóre może na stronie internetowej naszej parafii. I jeszcze jedno: pamiętaj, że NIE JESTEŚ SAM!!!
"List do parafian"
Szanowni Państwo, z wielkim szacunkiem i powagą odnosimy się do życia duchowego, które wpisane jest w egzystencję każdego człowieka. Rolą parafii i jej duszpasterzy jest odkrywać znaczenie i potrzebę tych duchowych przeżyć.
W otwieraniu się na Boga każdy z nas potrzebuje pomocy. W związku z tym potrzebny jest nam ścisły kontakt z parafią. Wymiana informacji, wymiana myśli a także budowanie wzajemnych więzi tworzy ścieżki, ktorymi Pan Bóg wchodzi w nasze życie. Tak bardzo potrzebujemy łaski Bożej, więc nie bójmy się i przyjmijmy propozycje wynikające z programu odnowy parafii. Wiele osób, wcześniej nieufnych, zaangażowało się i i dają piękne świadectwa zapisane na ostatniej stronie Listu.
W niedzielę 16 lutego, lub w najbliższych dniach, posłańcy dostarcza List do każdej rodziny. Prosimy o życzliwe przyjęcie, przeczytanie oraz rozmowy z bliskimi i znajomymi. Ufamy, że Państwo zechcą zastosować sie do ujętych tam wskazań, które mają wytworzyć poczucie wzajemnych więzi i poczucie wspólnoty, jaką jest parafia. To sam Pan Jezus działa przez naszą inicjatywę i pragnie tak samo jak na początku: "Aby wszyscy stanowili jedno..."
Realizując program odnowy naszej parafii wykonaliśmy już trzy zasadnicze kroki a mianowicie:
1) Analizę i diagnozę parafii
2) Podział parafii na rejony
3) Programowanie do końca czerwca 2014r
Rejony zostały opisane w folderze rozdawanym każdej rodzinie podczas wizyty duszpasterskiej.
PIELGRZYMKA DO MALBORKA
Przedstawiciele naszej parafii zostali zaproszeni na wyjazdową sesję poświęconą wspólnej modlitwie i doświadczeniu żywego Kościoła organizowaną w Malborku. Sesja przebiegać będzie w dniach 16 - 18 sierpnia 2013r. Rodziny tamtejszej parafii przyjmą gości z całej Polski do swoich domów i pokażą jak funkcjonuje ich odnowiona parafia. Przedstawiciele naszej parafii będą też wiele modlić się za nas. Bądźmy im wdzięczni za to i wspierajmy ich swoją modlitwą.
Czekamy na kolejną sesję formacyjną, prowadzoną przez ks. Stanisława Zająca. Rozpoczęcie 26 lipca o godz. 17.00 a zakończenie 29. -o godz. 13.00 Wszystkich zaangażowanych w realizację programu "Nowy Obraz Parafii" serdecznie zapraszamy.
DLA WSZYSTKICH
Zapraszamy na spotkania mające pomóc zrozumieć wartość i istotę Kościoła (a szczególnie małej cząstki zwanej parafią) i odkryć swoje w nim powołanie. Spotkania rozpoczną się w salce katechetycznej w piątek, 05.04.2013r o godz. 17.00 a zakończą w niedzielę w porze obiadowej.
OWOCE REKOLEKCJI
Chcieliśmy stworzyć nową świadomość Kościoła jako żywego i dynamicznego organizmu w którym każdy z nas ma swoje ważne miejsce i realizuje swoje powołanie. Być aktywnym w życiu parafii, jest zadaniem i misją każdego z nas. Na ile nas to ożywiło i zdopingowało do działania mówi nam najbardziej nasze serce. Cieszy fakt, że znalazły się osoby, które zachwyciły się tajemnicą Kościoła i zgłosiły się do grupy animacyjnej koniecznej do rozpoczęcia procesu tworzenia Nowego Oblicza Parafii. Na pozostałych chętnych, wciąż czekamy. Powstanie grupy animacyjnej jest pierwszym krokiem realizacji Programu Odnowy Parafii.
Módlmy się aby wszyscy wierni poczuli odpowiedzialność za Kościół, który jest środowiskiem zbawienia dla nas i dla przyszłych pokoleń.
CO NAJCENNIEJSZE, NIE MUSI BYĆ ZAKRYTE!!!
Spróbujmy zobaczyć, że jesteśmy Kościołem żywym, rozwijającym się i stanowimy już tu na ziemi zaczątek Królestwa Bożego. Spróbujmy zobaczyć, że z Kościołem jest dokładnie tak jak Jezus nauczał w przypowieści o ziarnku gorczycy...
Zaczynamy zorganizowaną pracę, do której chcemy zaprosić wszystkich, którzy chcieliby poświęcić trochę serca i talentu w odnowę i ewangelizację naszej parafii. Zapraszamy na trzydniowy cykl spotkań informacyjnych. Prowadzić je będzie ks. Stanisław Zając, który podjął się pilotowania naszym ewangelizacyjnym działaniom.
Pierwsze spotkanie jutro (21.01), następne we wtorek i kolejne w środę. Wszystkie spotkania w salkach katechetycznych w godz. 17.00 – 20.30.
Zapraszamy.
Witamy:)
W "Roku Wiary" zamierzamy pochylić sie nad nowym obliczem parafii.
Przyjmując specjalny program pracy będziemy dążyć do rozumienia Kościoła jako wspólnoty utworzonej z ludzi wierzących, Kościoła zjednoczonego z Chrystusem i tworzącego Jego Mistyczne Ciało.
Bądźmy czujni, wrażliwi i otwarci na wszystko to co będzie działo się w naszej parafii. Już teraz zapraszamy wszystkich na wspaniałą przygodę odkrywania swego powołania w Kościele i w świecie.
Niech Bóg błogosławi to dzieło i każdego z nas.
Jak czytać logo Roku Wiary
Na stronie Diecezji Włocławskiej znalazła się grafika bardzo wyraźnie pokazująca, jak czytać logo Roku Wiary poprzez jego poszczególne elementy.
Łódź Piotrowa - czyli Kościół ustanowiony przez samego Chrystusa - unosi się odważnie na falach czasów. Trudno wyobrazić sobie bycie wierzącym poza Kościołem. Wiara czyni z nas jedno z Chrystusem w Jego mistycznym Ciele - Kościele.
W centrum łodzi znajduje się maszt - krzyż. Jezus Chrystus, który umarł i zmartwychwstał, musi być w centrum Kościoła, Jego wszelkich działań i zamierzeń. To podstawowy warunek tego, aby łódź płynęła we właściwym kierunku.
Chrystogram IHS, pochodzący z greki skrót imienia Jezus, od wieków jest symbolem Jezusa Chrystusa. Z czasem pojawiły się także łacińskie interpretacje skrótu IHS, między innymi: Iesus Hominum Salvator – Jezus Zbawca Ludzi oraz In hoc signo (vinces) – w tym znaku zwycięstwo. Jezus już zwyciężył szatana, grzech i śmierć. W Nim - i tylko w Nim - jest także nasze zwycięstwo.
Okrągły żagiel to Hostia - w której wciąż żyjący Pan ożywia swój Kościół. Pamiętając Jego obietnicę “Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. (…) Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim.” (J 6,54.56) przyjmujemy Go jak najczęściej, aby nasze życie wiary było dynamiczne i prawdziwe.
Niech Pan Bóg będzie uwielbiony w Kościele, który jest Jego mistycznym Ciałem i w którym każdy z nas może powiedzieć za świętym Pawłem “w Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy…”! (por. Dz 17,28)
Latem 2012roku ks. Proboszcz Wiesław Oleszek z parafii św. Mikołaja w Hrubieszowie odwiedził Łęczną z zamiarem zapoznania się z realizowanym tam programem duszpasterkim. Po wstępnej rozmowie umówił się na spotkanie informacyjne dla całego zespołu duszpasterskim w Hrubieszowie i wówczas duszpasterze zdecydowali się na rozpoczęcie Parafialnego Programu Odnowy i Ewangelizacji.
Po pierwszych spotkaniach informacyjnych z zespołem duszpasterskim zostałem zaproszony na przeprowadzenie rekolekcji adwentowych, które miały być pierwszym uwrażliwieniem na potrzebę wprowadzenia programu odnowy. Rekolekcje odbyły się w dniach 09-13.12.2012r. Tematem rozważań rekolekcyjnych zgodnie z wezwaniem Ojca Świętego były rozważania o wierze. Rozpoczęliśmy rozróżnieniem między światopoglądem, religijnością i wiarą. Główna uwaga była skierowana na zrozumienie tajemnicy wiary, która jest owocem działania łaski Bożej w człowieku. Uświadomiliśmy sobie, że wiarę rozpoznajemy po dwóch kryteriach: pierwsze - człowiek wierzący słucha Boga, poznaje Jego słowo, uczy się myśleć po Bożemu, drugie - człowiek wierzący jest posłuszny Bogu, pełni Jego wolę. Wolą Bożą jest zbawienie świata i do tego dzieła zaprasza każdego człowieka. Te rozważania stały się punktem wyjścia do przedstawienia konkretnej propozycji ludziom, którzy przychodzili po Mszach Świętych na informacyjne spotkanie. Do dalszej współpracy zgłosiło się około 50 osób.
W czasie rekolekcji parafię odwiedził ordynariusz zamojsko-lubaczowski ks. bp Marian Rojek, który spotkał sie z zespołem duszpasterskim, złożył świąteczne życzenia oraz udzielił błogosławieństwa na pracę z podjemowanym programem odnowy parafii.
Na następne spotkanie formacyjne umówiliśmy się pod koniec stycznia. Mimo wielu obaw ta propozycja wzbudziła u wiernych i duszpasterzy zainteresowanie i nadzieję na przemianę życia parafii.
Ks. Stanisław Zając
POTRZEBA FORMACJI ŚWIECKICH
"Nie bierzcie więc wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się przez odnawianie umysłu, abyście umieli rozpoznać, jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu przyjemne i co doskonałe" (Rz 12,2).Te słowa św. Pawła wzywają do dynamizmu w życiu duchowym każdego wierzącego charakteryzującego się nieustającą przemianą myślenia można powiedzieć wzrostem sumienia. Ta przemiana ma prowadzić do rozpoznania woli Bożej, czego Bóg oczekuje od człowieka jaki ma wobec niego zamiar oraz jaką misję mu wyznaczył. Środowiskiem, w którym się ta przemiana dokonuje jest przede wszystkim parafia. Jan Paweł II w adhortacji Christifideles laici - O powołaniu i misji świeckich w Kościele i świecie: wskazuje: Parafię trzeba odkryć jako środowisko formacyjne, w którym człowiek rodzi się w wierze, dojrzewa, odkrywa swoje powołanie i znajduje pomoc oraz przestrzeń do jego realizacji. W parafii znajdują się środki, możliwości i okazje do spełnienia tego formacyjnego zadania. Tymi środkami są:
1. Głoszenie Słowa Bożego i nauczania Kościoła.
2. Sprawowanie sakramentów: szczególnie sakramentu pokuty i pojednania oraz Eucharystii.
3. Prowadzenie katechezy dzieci, młodzieży i dorosłych
4. Organizowanie grup modlitewno - formacyjnych i ewangelizacyjnych w parafii.
5. Wizyta duszpasterska.
6. Uwzględnienie kontekstu społecznego, kulturalnego, ekonomicznego i politycznego, w jakim żyje parafia.
7. Budowanie wspólnoty duszpasterskiej, w skład której wchodzą obok kapłanów, sióstr zakonnych, katechetów i animatorów grup również inni współpracownicy duszpasterscy.
REALIZACJA PROGRAMU:
Do realizacji duszpasterstwa wspólnotowego i formacyjnego nieodzownym jest: określenie wspólnego celu wynikającego z odczytania woli Bożej w aktualnym momencie historii oraz program długoterminowy podzielony na mniejsze etapy, który:
1. Obejmuje swoim zasięgiem wszystkich ochrzczonych oraz ludzi dobrej woli, dociera do wszystkich, nikt nie jest pozostawiony z boku, jednoczy wszystkich na wzór organizmu.
2. Organizuje i integruje wszystkie działania podejmowane przez duszpasterzy na różnych odcinkach, takich jak: katecheza, liturgia, życie rodzinne, młodzież, grupy formacyjne, Caritas, posługi itd.
3. Tworzy całościowy plan rozwoju i wzrostu parafii, dzięki opracowywanemu co roku programowi duszpasterskiemu stosownie do etapu drogi odnowy, który aktualnie realizuje.
Mamy tu do czynienia z duszpasterstwem wspólnotowym, organicznym i planowanym.Duszpasterstwo wspólnotowe realizuje się przez powołanie zespołu duszpasterskiego obejmującego kapłanów i świeckich, którzy wspólnie programują inicjatywy ewangelizacyjne. Wspólnie są też odpowiedzialni za prowadzenie parafii i jejdziałalność duszpasterską. Czuwają nad realizacją programu, zapraszając do współpracy możliwie jak najwięcej osób. Na zakończenie każdej inicjatywy dokonują oceny, jak przebiegała jej realizacja i w jakim stopniu został osiągnięty zamierzony cel. Duszpasterstwo organiczne realizuje się przez utworzenie struktur komunikacji, dzięki którym dociera się do każdej rodziny na terenie parafii. Parafię dzieli się na rejony i podrejony. W podrejonie powołuje się posłańców, każdy z nich ma pod opieką około dziesięciu rodzin, które odwiedza niosąc list informujący i zapraszający do wzięcia udziału w przygotowywanym wydarzeniu ewangelizacyjnym. Zadaniem posłańca jest również angażowanie ludzi do udziału w realizacji wydarzenia i zbieranie informacji zwrotnych od rodzin, które odwiedza.Duszpasterstwo planowane i programowane realizowane jest dzięki programowi duszpasterskiemu, który opracowywany jest na każdy rok pracy w parafii przez zespół duszpasterski, złożony z duchownych i świeckich. Wspomniany zespół odpowiada za realizację zaprogramowanych wydarzeń oraz dokonuje ich oceny. Przez doświadczenia takiego stylu pracy zespół duszpasterski ugruntowuje swoją wspólnotową świadomość, rozwija swoje umiejętności pracy zespołowej oraz wydoskonala swoje umiejętności duszpastersko - formacyjne. Można powiedzieć że jest w procesie ciągłej przemiany i rozwoju.
ETAPY PROGRAMU:
Droga odnowy i ewangelizacji parafii podąża przez trzy etapy dojrzewania i formacji wyznaczonych przez Rytuał Chrześcijańskiego Wtajemniczenia Dorosłych prowadzących do pełni chrześcijaństwa całej parafii jako podmiotu wspólnotowego.
Pierwszy etap – kerygmatyczny, w tym etapie duszpasterstwo jest prowadzone na poziomie ogólnoparafialnym. Następuje uwrażliwienie całego Ludu Bożego na wartość spotkania, braterstwa, pojednania i Kościoła. Przeżycie doświadczenia tych wartości dokonuje się podczas wydarzeń ewangelizacyjnych i prowadzi w kierunku uwrażliwienia na:
potrzebę wzajemnego otwarcia się jednych na drugich, doświadczenia wartości spotkania, a także rąk wyciągniętych do powszechnej zgody między ludźmi,
potrzebę przeżycia Kościoła jako komunii z Bogiem i komunii między sobą oraz doświadczenia braterskiej wspólnoty wierzących w Chrystusa.
Pierwszy etap kończy się powołaniem grup sąsiedzkich, małych wspólnot formacyjnych, które tworzą rodziny mieszkające w sąsiedztwie, w tym osoby już zaangażowane we wspólnotach parafialnych.
Drugi etap - prekatechumenalny, realizuje się przez systematyczną ewangelizację grup sąsiedzkich. Na comiesięcznych spotkaniach podąża się w kierunku ugruntowania trzech podstawowych filarów wiary życia chrześcijańskiego, którymi są: słowo Boże, wiara, osoba Jezusa Chrystusa.Etap ten kończy się celebracją wydarzenia Synodu Parafialnego. Podczas spotkań synodalnych grup sąsiedzkich, wierni odczytują wezwanie skierowane przez Jezusa do wspólnoty kościelnej, domagające się troski o ludzi potrzebujących, rodziny, młodzież i całą społeczność parafii. Owocem spotkań synodalnych są wypracowane przez parafian Dokumenty, zawierające odpowiedź daną Jezusowi na Jego oczekiwania wobec parafii. Oprócz tego, wierni formułują wyznanie wiary w Chrystusa, oparte na ich doświadczeniu Boga, które zostaje sprzężone z Credo Kościoła powszechnego.
W trzecim etapie - katechumenalnym dokonuje się systematyczna katecheza we wspólnocie sąsiedzkiej, która prowadzi w stronę uświadomienia sobie i przeżycia tajemnicy Kościoła jako wspólnoty sakramentalnej i służebnej. Na tej drodze doświadczenia i refleksji, wspólnota przygotowuje własny projekt „drogi”, stając się świadoma swojego „bycia Kościołem".Celem i sensem tego etapu jest uczynienie wszystkiego, aby wspólnota, która uwierzyła w Chrystusa, przyjęła świadomie i w sposób dobrowolny chrzcielne zobowiązania. Aby dzięki temu osiągnęła swoją dojrzałość wspólnoty apostolskiej w służbie Królestwu Bożemu, która żyje tym, co głosi i celebruje, dając świadectwo miłości Ojca przez Chrystusa i w Duchu Świętym.
PODSUMOWANIE
Realizacja prezentowanego projektu daje wiele możliwości formacyjnych. Rozpoczyna ją formacja grupy animacyjnej, która w sposób świadomy i odpowiedzialny podejmuje współpracę w dziele odnowy parafii i Kościoła. Następnym krokiem jest formacja współpracowników duszpasterskich, którymi są osoby wchodzące w skład nowych struktur parafialnych. Formacja ta dokonuje się przez rekolekcje, sesje, dni skupienia oraz przy spotkaniach operacyjno - strategicznych, takich jak ocena działania i programowanie, przygotowywanie wydarzeń ewangelizacyjnych, rozdanie listu itp.Warto zauważyć, że w tym przypadku mamy do czynienia z formacją integralną, która odwołuje się do podstawowych potrzeb duchowych człowieka, rozwoju i twórczości, inaczej mówiąc formacji i działania. Formowani współpracownicy duszpasterscy, stają się z kolei szczególnymi formatorami dla całej parafii poprzez budowanie wzajemnych relacji i dialogu między ludźmi. Dzięki temu powstaje w parafii ferment, ruch, napięcie, dialog. Model życia parafian zmienia się - z modelu rytualnego, stagnacyjnego, milczącego powstaje model dynamiczny, oparty na dialogu i uczestnictwie - powstaje Kościół „mówiący”.Szczególną rolę formacyjną spełniają realizowane wydarzenia ewangelizacyjne, które wszystkim parafianom dają możliwość doświadczenia wartości, która jest zaproponowana. Wydarzenia te zmieniają mentalność parafian, ponieważ skierowane są do całego człowieka, do jego serca, umysłu i woli. Zmuszają do podjęcia decyzji i działania. ks. St. Zając.