Hrubieszowski Dom Księży Seniorów

Historyczne tło powstania.

Parafia św. Mikołaja w Hrubieszowie w czasie rozpoczęcia budowy nowej plebanii liczyła 24 tyś wiernych. Należało do niej całe miasto i okoliczne wioski. Duszpasterstwo skupiało się przy dwóch kościołach, parafialnym św. Mikołaja i filialnym św. Stanisława Kostki zwanego ”kościółkiem”. Księży było dużo. Wszyscy księża mieszkali na starej plebanii przy ul. 3 Maja 6. W latach 70-tych staraniem ks. proboszcza Franciszka Osucha i administratora ks. Stanisława Chomicza oraz przy wsparciu pana prof. Wiktora Zina parafia otrzymała pozwolenie na budowę nowej plebanii przy ul. 3 maja 5. Budową zajął się administrator parafii ks. Stanisław Chomicz. Budowa została ukończona w pierwszej połowie lat 80-tych. Odtąd nowo wybudowana plebania stała się mieszkaniem dla księży, jak się potem okazało – równieżdla księży rozpoczynających pracę w nowo powstałych parafiach Hrubieszowa. Na prace przy konserwacji starego obiektu nie był wtedy pieniędzy.

W 1993 roku po nominacji ks. prałata Kazimierza Gawlika na nowego proboszcza parafii okazało się, że stara plebania jest zagrzybiona i wymaga gruntownego remontu. W pierwszych planach Kurii Biskupiej w Zamościu i Konserwatora zabytków miała być ona wyremontowana i przeznaczona na Religijne Muzeum Ziemi Hrubieszowskiej. Jednak z racji wysokich kosztów utrzymania obydwu budynków (starej i nowej plebanii) potrzeba było szukać innego rozwiązania. Po wielu rozmowach uzgodniono z ks. bpem Janem Śrutwą, że w jednej plebanii może mieścić się dom dla księży seniorów. Według księdza Biskupa powinna to być stara plebania. Przystąpiono więc do remontu.

Prace remontowe starej plebanii ze względu na jednoczesną budowę zespołu sakralnego parafii Ducha Świętego trwały kilkanaście lat. W tym czasie nastąpiła zmiana Biskupa diecezjalnego. Nowy pasterz ks. bp. Wacław Depo, po przedstawieniu przez proboszcza sprawy przeznaczenia starej plebanii zdecydował inaczej, a mianowicie: stara plebania po wykończeniu ma być plebanią parafii św. Mikołaja, natomiast nowa plebania pozostając nadal własnością parafii, zostanie przeznaczona (przynajmniej w części) na dom księży seniorów. Żeby przyspieszyć tę sprawę ks. Biskup udzielił finansowego wsparcia zarówno na wykończenie starej plebanii jak i na adaptację pomieszczeń dla księży emerytów w nowej plebanii.

W ostatnich latach z parafii św. Mikołaja utworzono trzy nowe parafie: w 1982r parafię MBNP a w 2001r parafię św. Stanisława Kostki i parafię Ducha Świętego. Przy parafii św. Mikołaja pozostało więc ok. 8 tyś wiernych. Utrzymanie dwóch plebanii przez tak zmniejszoną już dziś parafię byłoby niemożliwe gdyby nie pomysł na utworzenie w jednej z nich Domu Księży Seniorów. Budynek jest nadal własnością parafii ale w kosztach utrzymania - poza parafią - po części partycypują sami Seniorzy i po części Kuria Biskupia w Zamościu. Można więc powiedzieć, że w tej sytuacji obecność księży Seniorów jest nie tylko duchowym ale i materialnym dobrodziejstwem dla naszej parafii.

Dom Księży Seniorów rozpoczął swoja funkcjonowanie w lipcu 2010 roku. Obecnie mieszkańcami domu są: ks. kan. Edward Wójcik były proboszcz z Dołchobyczowa, ks. kan. Alekasnder Miszczak były proboszcz z Nieledwi oraz ks. Stanisław Kołodziejczyk były proboszcz z Hostynnego, ks. Józef Starszuk oraz ks. Antoni Kot - kapelan szpitala.

Drogim naszym Seniorom życzymy dużo zdrowia i spokojnej emerytury. Niech nas wspierają swoimi modlitwami, ubogacają doświadczeniem życiowym i w miarę sił służą swoją kapłańska posługą.

czwartek,
13 grudnia 2018

(347. dzień roku)

Czwartek, II Tydzień Adwentu